Co nieco o zawodach

W dniach 3-7 października 2022r. uczniowie klas ósmych  uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych ” Co nieco o zawodach”. Zajęcia poprowadziła Pani Lucyna Huppert z Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu. Młodzież dowiedziała się czym jest klasyfikacja zawodów i specjalności, omówione zostały podstawowe gałęzie gospodarki, procesy kształtujące rynek pracy. Uczniowie zostali zapoznani z prognozami popytu na pracę: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, masażyści i inne osoby pracujące w zawodach świadczących usługi medyczne/opiekuńcze nie będą narzekali na brak pracy. Z kolei fakt bogacenia się społeczeństwa powoduje, iż więcej wydajemy na nowe rodzaje usług. Przez ostatnie kilka lat stale wzrasta zapotrzebowanie na dietetyków, technologów żywności, agentów ubezpieczeniowych, doradców inwestycyjnych, maklerów czy trenerów fitness. Doradca zawodowy zwrócił szczególną uwagę na fakt, że dobrze wybrany zawód daje wiele satysfakcji i pozwala na zaspokojenie potrzeb człowieka. Podjęta niewłaściwie lub zbyt pochopnie decyzja, może zaważyć na dalszym życiu. Omówiono kryteria ważne podczas wyboru zawodu tj. zainteresowania, predyspozycje, preferencje zawodowe. Przedstawiono zawody deficytowe i nadwyżkowe Sosnowiec 2022 – BAROMETR ZAWODÓW.
 
ZAWODY DEFICYTOWE

 • Betoniarze i zbrojarze
 • Lekarze, pielęgniarki i położne
 • Psycholodzy i psychoterapeuci
 • Spawacze
 • Sprzedawcy

ZAWODY ZRÓWNOWAŻONE

 • Administratorzy stron internetowych
 • Architekci krajobrazu Farmaceuci
 • Inżynierowie budownictwa
 • Kosmetyczki
 • Mechanicy maszyn i urządzeń
 • Pracownicy administracyjni i biurowi

ZAWODY NADWYŻKOWE

 • Górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych
 • Obuwnicy
 • Pracownicy poligraficzni

Młodzież dowiedziała się również gdzie poszukujący pracy muszą liczyć się z największą konkurencją. Na zakończenie spotkań Pani L. Huppert przeniosła nas w przyszłość…poznaliśmy zawody przyszłości, branże przyszłości:

 • IT
 • medyczna
 • ochrona środowiska
 • chemiczna, biotechnologiczna
 • automatyka i robotyka
 • budowlana
 • usługi osobiste
 • zawody rzemieślnicze

Co w takim razie warto studiować?
 

 • Informatyka
 • Automatyka, mechatronika, mechanika
 • Budowa maszyn
 • Elektrotechnika, elektronika i energetyka
 • Matematyka, fizyka techniczna
 • Medycyna
 • Języki obce (chiński, arabski, szwedzki, norweski…)

 

Uczniowie poznali Poznaj 10 najlepszych miejsc pracy na świecie i w Polsce. Czym jest wspaniałe miejsce pracy? Na podstawie ponad 30-letnich badań ustalono, że wspaniałe miejsce pracy to takie, w których ludzie konsekwentnie:
 

 • ufają ludziom, dla których pracują  (co jest oceniane przez pracowników na wymiarach wiarygodności, szacunku i uczciwości,
 • odczuwają dumę z tego, co robią
 • lubią ludzi, z którymi pracują.

 


 
 

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści