Narodowe Święto Niepodległości

….”Widzieliśmy cztery orły co w górze latały,

Ruski, pruski, austriacki, na przodzie nasz biały,

Lecz nie wyszło wiele czasu, ledwo trzy pacierze,

Biały orzeł czarnej szelmie powyrywał pierze”….

                                           Fragment pieśni „Jechał Kozak Zaporoski”.

Narodowe Święto Niepodległości…

…z pieśniami patriotycznymi!

Śpiewanie pieśni jest jedną z naszych najstarszych tradycji narodowych. Pieśni od zawsze towarzyszyły Polakom podczas ważnych wydarzeń: śpiewano je przed walką, podczas ceremonii kościelnych i państwowych, ale także maszerując u boku wojsk napoleońskich czy czekając na rozkaz w okopach na frontach I i II wojny światowej. Pieśń była wyrazem tęsknoty za odzyskaniem niepodległego państwa, przypomnieniem o historii państwa utraconego. Jednoczyła Polaków na obczyźnie, jednoczyła i zagrzewała do walki o wolność. Poprzez pieśni wyrażano radość ze zwycięstwa, ale także oddawano cześć tym, którzy polegli w walce.

Po odzyskaniu niepodległości, na wyjaśnienie kwestii, która pieśń zostanie  hymnem państwowym, Polacy musieli czekać aż do 1927 roku! Sześć, bardzo popularnych pieśni patriotycznych było branych pod uwagę do tego zaszczytnego tytułu: „Rota”, „Boże, coś Polskę”, „Warszawianka”, „Chorał”, „Pierwsza Brygada”, oraz oczywiście„ Mazurek Dąbrowskiego” (dawniej „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”). Ostatecznie to ta ostania została wybrana i ogłoszona oficjalnym hymnem przez ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja-Składkowskiego.

W tym roku obchodzimy Dzień Niepodległości z pieśnią na ustach! Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w mini projekcie, który polegał na przygotowaniu
i zaprezentowaniu wylosowanej pieśni patriotycznej. Choć zadanie nie zawsze było łatwe, wszyscy znakomicie się z niego wywiązali. Zapraszamy do naszej galerii, w której zaprezentowane są nagrania wykonywanych utworów.

Posłuchaj więcej pieśni

Dziękujemy wszystkim uczniom oraz wychowawcom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie! Wszystkich Państwa zapraszamy do wspólnego świętowania poprzez wspólne śpiewanie.

Aleksandra Bonek-Sikorska, Magdalena Żak

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści