Święto Narodowe Trzeciego Maja – wykład

Święto Narodowe Trzeciego Maja

wykład online

3 maja 2021r. obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. To kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uchwalono ją w 1791 roku – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 r. ustawą regulującą zakres działania władz państwowych oraz prawa obywatelskie. Tworzona była w tajemnicy, ponieważ obawiano się protestu ze strony posłów szlacheckich, którzy z góry sprzeciwiali się wszystkim postępowym próbom reform.

W związku z 230. rocznicą uchwalenia pierwszej w Europie nowoczesnej konstytucji zapraszamy na wciągający filmowy wykład online wydawnictwa GWO z cyklu Labirynty sztuki. Dr Hubert Bilewicz pomoże rozszyfrować ukryte w dziele Matejki treści i pokaże, jak sztuka przeplata się z polityką.

Matejko – wizjoner czy kronikarz?

Film jest próbą odpowiedzi na pytania: Konstytucja 3 maja 1791 roku – jaką perspektywę przyjąć, patrząc na słynny obraz Jana Matejki? Czy to tylko wizualny mit, który sugestywnie wpłynął na nasze postrzeganie tego wydarzenia?

Polecamy!

Film będzie dostępny do godziny 24:00 (04.05.2021 r.)

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści