Święto Narodowe Trzeciego Maja

Dzień 3 maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Nie byłoby tego święta, radosnych wiwatów, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć” cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski oraz Ignacy i Stanisław Potoccy, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim w 1791r. roku uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 maja.

To majowe święto jest dniem szczególnym. Z uwagi na obecną sytuację nie możemy uczestniczyć w  uroczystych jego obchodach w szkole. Chcemy więc uczcić 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja poprzez wirtualną wycieczkę do muzeum.

W filmie z cyklu Labirynty sztuki dr Hubert Bilewicz opowiada o obrazie Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku i o tym, dlaczego dzieła artysty spełniały funkcję pocieszycielską.

Film będzie dostępny do  dnia  03.05.2020r. (do godziny 24:00). Link:

https://labiryntywiedzy.gwo.pl/labirynty-na-probe-p4261

Polecamy gorąco!

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści