Szkoła do hymnu

Narodowe Święto Niepodległości…
…z pieśniami patriotycznymi!
Śpiewanie pieśni jest jedną z naszych najstarszych tradycji narodowych. Pieśni od zawsze towarzyszyły Polakom podczas ważnych wydarzeń: śpiewano je przed walką, podczas ceremonii kościelnych i państwowych, ale także maszerując u boku wojsk napoleońskich czy czekając na rozkaz w okopach na frontach I i II wojny światowej. Pieśń była wyrazem tęsknoty za odzyskaniem niepodległego państwa, przypomnieniem o historii państwa utraconego. Jednoczyła Polaków na obczyźnie, jednoczyła i zagrzewała do walki o wolność. Poprzez pieśni wyrażano radość ze zwycięstwa, ale także oddawano cześć tym, którzy polegli w walce.
Po odzyskaniu niepodległości, na wyjaśnienie kwestii, która pieśń zostanie hymnem państwowym, Polacy musieli czekać aż do 1927 roku! Sześć, bardzo popularnych pieśni patriotycznych było branych pod uwagę do tego zaszczytnego tytułu: „Rota”, „Boże, coś Polskę”, „Warszawianka”, „Chorał”, „Pierwsza Brygada”, oraz oczywiście„ Mazurek Dąbrowskiego” (dawniej „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”). Ostatecznie to ta ostania została wybrana  i ogłoszona oficjalnym hymnem przez ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja-Składkowskiego.
W tym roku obchodzimy Dzień Niepodległości z pieśnią na ustach! Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w mini projekcie, który polegał na przygotowaniu i zaprezentowaniu wylosowanej pieśni patriotycznej. Choć zadanie nie zawsze było łatwe, wszyscy znakomicie się z niego wywiązali. Zapraszamy do naszej galerii, w której zaprezentowane są nagrania wykonywanych utworów.
Dziękujemy wszystkim uczniom oraz wychowawcom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie!

Aleksandra Bonek-Sikorska, Magdalena Żak

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści