SZKOLNA AKCJA CHARYTATYWNA: „KUP PAN SZCZOTKĘ”

SZKOLNA AKCJA CHARYTATYWNA: „KUP PAN SZCZOTKĘ”

Zachęcamy społeczność naszej szkoły do uczestnictwa w kolejnej akcji charytatywnej na rzecz ubogich mieszkańców krajów misyjnych w Środkowej Afryce ! W ramach dalszej współpracy z poznańską Fundacją Redemptoris Missio do 21 października można włączyć się do akcji „Kup Pan szczotkę”. Akcja ta w naszej szkole będzie przeprowadzana już po raz drugi. Jest ona jest młodszą siostrą projektu „Dentysta w Afryce”, którą  Fundacja Redemptoris Missio prowadzi już kolejny rok. „Dentysta w Afryce” to projekt autorstwa Konrada Rylskiego, który postanowił leczyć zęby mieszkańcom Kamerunu. Aby projekt mógł trwać i się rozwijać fundacja otoczyła go swoją opieką. W ramach projektu do misji w Abong-Mbang wyjeżdżają kolejni dentyści – wolontariusze i leczą zęby miejscowej ludności.  Żaden z ich pacjentów nie był wcześniej leczony przez stomatologa, zresztą w promieniu 200 km żadnego stomatologa nie ma. Profilaktyka również kuleje. Szczoteczki do zębów bywają dostępne, ale niewiele osób wie do czego służą. Lekarz Krzysztof Gniazdowski – dentysta wolontariusz napisał po powrocie „Zęby dzieci myją już od kilku lat i u ani jednego nie stwierdziłem próchnicy, to sytuacja w Polsce zupełnie niespotykana. Cały czas odwiedzamy też kolejne prowadzone przez misjonarzy szkoły. Mam dużą, pokazową szczotkę i dużą szczękę. Najpierw pokazuję jak to robić, a potem dzieci powtarzają moje ruchy, dla nich to wspaniała zabawa. Prawdziwa radość wybucha, gdy okazuje się, że dostają własne szczoteczki i będą mogły szczotkować zęby naprawdę. Niektóre maluchy od razu zjadają pastę bo dla nich to nowy, nieznany smak. Pomimo wielu trudności ludzie w Kamerunie są niesamowicie szczęśliwi i promienieją optymizmem. Żyją pełnią życia, i to mnie każdego dnia zachwycało. Każda osoba, której pomogłem jest wielkim sukcesem tego projektu. Niejednokrotnie pacjenci wracali do gabinetu i dziękowali za leczenie”. W roku 2014 w ramach pierwszej edycji fundacja wysłała do Afryki 25 tys. szczoteczek i past do zębów.  Szczotki trafiły do Tanzanii, Kamerunu, RPA i Republiki Środkowej Afryki. Dzieci myły zęby w szkole, a na koniec roku w ramach nagrody dostały swoje szczoteczki do domu. Niestety zapasy misjonarzy właśnie się wyczerpały.

Szczoteczki i pasty do zębów (ze szczególnym akcentem na szczoteczki)  – zarówno dla dzieci jak i dorosłych można przynosić do 21 października do nauczycieli religii oraz do nauczyciela języka polskiego – p. Jadwigi Feluś.

Dziękujemy w imieniu mieszkańców Kamerunu i posługującym im lekarzom – misjonarzom!

 

 

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści