Wybór zawodu a warunki zdrowotne

          W dniach 25-30 października 2023r. w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie uczestniczyli w zajęciach zawodoznawczych ”Wybór zawodu a warunki zdrowotne”. Zajęcia poprowadziła Pani pielęgniarka Kamila Sygut z NZOZ Nasza Przychodnia.

Czynniki decydujące o wyborze zawodu to nasze predyspozycje (osobowość, temperament, talenty) oraz preferencje (zainteresowania, pasje, wartości).
 
          Młodzież wkrótce podejmie decyzję edukacyjno – zawodową dotyczącą wyboru szkoły ponadpodstawowej i zawodu dlatego podczas zajęć zwrócono szczególną uwagę jak ważnym czynnikiem decydującym o tym czy uczniowie zostaną przyjęci do danego typu szkoły jest ich zdrowie. Zostały omówione przeciwwskazania zdrowotne ograniczające możliwości wyboru kierunku kształcenia. Zaburzenia w stanie zdrowia i rozwoju mogą ograniczać naukę zawodu z następujących przyczyn: warunki i organizacja kształcenia zawodowego mogą nasilać istniejące zaburzenia, pogarszać stan zdrowia ucznia, spowodować przedwczesną niepełnosprawność, uczeń z odchyleniami w stanie zdrowia i rozwoju jest bardziej narażony na urazy w czasie nauki, zaburzenia występujące u ucznia oraz związane z nimi właściwości psychofizyczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia innych ludzi.
           Poznanie swojego stanu zdrowia wraz z poznaniem przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu pozwoli uniknąć niewłaściwych wyborów w tym zakresie. Jeśli jesteś pod opieką specjalistycznej poradni, to warto zapytać lekarza, czy nie ma przeciwwskazań do wykonywania zawodu, który sobie wymarzyłeś. Zawód, który Ciebie interesuje, nie może być w sprzeczności ze stanem zdrowia.
 
Ważne: Decyzję o braku przeciwwskazań do wykonywania określonego zawodu podejmuje lekarz medycyny pracy. Zaświadczenie takie będzie musiał posiadać każdy kandydat do technikum i branżowej szkoły I stopnia.
 
Uczniowie poznali również ścieżkę kariery zawodu pielęgniarki oraz innych zawodów medycznych.
 
 

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści