Wystawa „ J.R.R. Tolkien – władca wyobraźni”

Wystawa „ J.R.R. Tolkien – władca wyobraźni” oraz prelekcja na temat życia i twórczości pisarza.

Dzięki uprzejmości Śląskiego Klubu Fantastyki (Katowice, ul. A.Górnika 5) w naszej szkole mogła zostać zaprezentowana wystawa poświęcona życiu i twórczości  J.R.R. Tolkiena ( John Ronald Reuel Tolkien 1892- 1973). Dzięki wystawie uczniowie mogli zobaczyć piękne grafiki autorstwa różnych ilustratorów, m.in. John’a Howe,  Alana Lee,  samego Tolkiena czy nawet duńskiej królowej Małgorzaty. Na wystawie zaprezentowano także okładki z różnojęzycznych wydań „Hobbita”  oraz  fotosy z filmów „Hobbit’ i „Władca Pierścieni”. Uczniowie mogli porównać wyobrażenia  Śródziemia
i jej mieszkańców: elfów, krasnoludów, ludzi, orków, stworzonych przez  samego pisarza  z tymi przedstawionymi  w wizjach  ilustratorów , czy w  „ożywionej” , filmowej wersji  Petera Jacksona.

„Wisienką na torcie” wystawy była prelekcja zaproszonego gościa  Pana Ryszarda Derdzińskiego, fana literatury Tolkiena, tłumacza języków elfickich.  Nasz gość zaprosił uczniów w fascynującą podróż po twórczości pisarza, opowiedział ciekawostki z życia prof. Tolkiena a także zaprezentował próbki alfabetu  i języka elfów ( ten język został także stworzony przez pisarza, który  zawodowo badał
i tłumaczył starodawne języki!). Nasza szkolna gazetka „Armata i my” opublikowała relację
ze spotkania i link do filmiku. (Dziękujemy w tym miejscu naszej  specjalnej Pani Redaktor  – Anecie Twaróg!) Gorąco zachęcamy do przeczytania i obejrzenia!

Również  uczniowie naszej szkoły pokusili się o zilustrowanie swoich wyobrażeń fantastycznej krainy. Nasz gość wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego pt.: „Śródziemie – świat stworzony przez J.R.R. Tolkiena”. Laureaci to:  1 miejsce – Igor Pabiańczyk z klasy 4d – „Samotna Góra”,
2 miejsce- Emilia Komendarczyk, kl. 4d – „Mordor”, 3 miejsce –  Joanna Berak, z kl. 5c – „Domek hobbita”. Gratulujemy i  dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!

Organizatorzy: M. Żak, J. Feluś, B. Loska.

 

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści