Aaaaaaa sio Wirusy !

W tym roku szkolnym nasze przedszkole przystąpiło do kolejnej akcji zainicjowanej przez

Śląskie­go Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pt. „Wirusoochrona”.

Akcja ma na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych.

Podczas zorganizowanych zajęć w grupie kotki na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny oraz znaczącej roli higieny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów.

Dzieci dowiedziały się, że wirusy nie są dla nas widoczne „gołym okiem” , zatem jak sprawdzić, że one w ogóle są , w jaki sposób się przenoszą. Jak pozbyć się wirusów?

Biorąc udział w doświadczeniach,dzieciaki szybko znalazły odpowiedzi na nurtujące je pytania.

Jedno z doświadczeń pokazało w jaki sposób bakterie i wirusy przenoszą się, na ubrane foliowe rękawiczki podana była farba, która przedstawiała wirusy występujące na dłoniach. Zadaniem dzieci w tym doświadczeniu było przywitanie się z kolegą lub koleżanką z grupy przez podanie sobie ręki, lub przybicie „5”.

W kolejnym doświadczeniu dzieci zrozumiały znaczącą rolę mydła w pozbyciu się zarazków.
Na talerzach znajdowała się woda oprószona pieprzem, tym razem to pieprz był bakteriami, zadaniem dzieci było włożenie palca do talerza i zwrócenie uwagi na reakcję bakterii – pieprzu. Dzieci zauważyły , że bakterie przykleiły się do palca, kolejną czynnością było umoczenie palca w mydle i ponowne włożenie do talerza, w tym momencie bakterie- pieprz, odsunął się na boki. Tak właśnie dzieci na własne oczy mogły uwierzyć w moc mydła 🙂

Wspólnie bawiliśmy się przy piosence „ Mydło i woda” , z plamy farby tworzyliśmy dzieła „Wirus” oraz wybraliśmy Króla piany podczas zabawy oddechowej.

W grupie kotki, wszystkie dzieciaki mówią Aaaaaa sio wirusy ! Pamiętając o higienie, zdrowiu swoim i innych.

#wirusoochrona
#lekcjaHigieny