Akcja charytatywna “Kup Pan szczotkę”

Zachęcamy społeczność naszej szkoły do uczestnictwa w kolejnej akcji charytatywnej na rzecz ubogich mieszkańców krajów misyjnych w Środkowej Afryce ! W ramach dalszej współpracy z poznańską Fundacją Redemptoris Missio do końca października można włączyć się do akcji „Kup Pan szczotkę”. Akcja ta jest młodszą siostrą projektu „Dentysta w Afryce”, którą  Fundacja Redemptoris Missio prowadzi już trzy lata. „Dentysta w Afryce” to projekt autorstwa Konrada Rylskiego, który postanowił leczyć zęby mieszkańcom Kamerunu. Aby projekt mógł trwać i się rozwijać fundacja otoczyła go swoją opieką. W ramach projektu do misji w Abong-Mbang wyjeżdżają kolejni dentyści – wolontariusze i leczą zęby miejscowej ludności.  Żaden z ich pacjentów nie był wcześniej leczony przez stomatologa, zresztą w promieniu 200 km żadnego stomatologa nie ma. Zamiast gabinetów stomatologicznych Kameruńczycy odwiedzają… miejscowych szamanów. Stomatolodzy widywali przepisane przez szamanów „recepty”. Widniały na nich rekwizyty, które należy ze sobą zabrać gdy udaje się o szamana z bólem zęba – czarny kogut, maczeta i 500 franków. Życie przeciętnego Kameruńczyka jest trudne.  Żyją biednie, posiadają tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Kilka ubrań, garnek i maczeta to często cały dobytek. Utrzymują się z tego co sami wyhodują na przydomowych poletkach.

Profilaktyka również kuleje. Szczoteczki do zębów bywają dostępne, ale niewiele osób wie do czego służą. Lekarz Krzysztof Gniazdowski – dentysta wolontariusz napisał po powrocie „Zęby dzieci myją już od kilku lat i u ani jednego nie stwierdziłem próchnicy, to sytuacja w Polsce zupełnie niespotykana. Cały czas odwiedzamy też kolejne prowadzone przez misjonarzy szkoły. Mam dużą, pokazową szczotkę i dużą szczękę. Najpierw pokazuję jak to robić, a potem dzieci powtarzają moje ruchy, dla nich to wspaniała zabawa. Prawdziwa radość wybucha, gdy okazuje się, że dostają własne szczoteczki i będą mogły szczotkować zęby naprawdę. Niektóre maluchy od razu zjadają pastę bo dla nich to nowy, nieznany smak.
Pomimo wielu trudności ludzie w Kamerunie są niesamowicie szczęśliwi i promienieją optymizmem. Żyją pełnią życia, i to mnie każdego dnia zachwycało. Każda osoba, której pomogłem jest wielkim sukcesem tego projektu. Niejednokrotnie pacjenci wracali do gabinetu i dziękowali za leczenie”.

Szczoteczki i pasty do zębów – zarówno dla dzieci jak i dorosłych można przynosić do końca października do nauczycieli religii oraz do nauczyciela języka polskiego – p. Jadwigi Feluś.

Dziękujemy w imieniu mieszkańców Kamerunu i posługującym im lekarzom – misjonarzom!

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści