Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W środę 4 maja uczniowie naszej szkoły uroczyście świętowali Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Atmosferę Święta czuliśmy od samego rana, a to za sprawą udekorowanych biało-czerwonymi flagami klas, galowymi strojami dzieci. Uczniowie wykonali flagi i wspólnie zaśpiewali “Witaj majowa jutrzenko”, znana też jako: Mazurek 3 Maja, Trzeci Maj, Trzeci maj Litwina – pieśń związana z Konstytucją 3 Maja, ze słowami wiersza Rajnolda Suchodolskiego.

  
Tekst został napisany w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski był uczestnikiem. Melodia jest stylizowana na mazurka.

Pieśń przywołuje pamięć Konstytucji 3 Maja, pierwszej konstytucji w Europie. Po upadku powstania listopadowego Richard Wagner użył melodii tegoż mazurka jako motywu uwertury „Polonia”. Prawdopodobnie zachwycili go podróżujący Polacy, których miał okazję spotkać.

 

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści