Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Wielbiciele nauki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Dnia 14 stycznia 2019r. uczniowie klasy 7 b pod opieką mgr Jolanty Czapli i mgr Renaty Kmity uczestniczyli w wykładach, pokazach i eksperymentach na Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. Festiwal odbywał się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, którego olbrzymia powierzchnia wystawowa została podzielona na kilka stref (strefa kosmiczna, nauki ścisłe, nauki techniczne, medycyna i zdrowie, nauki humanistyczno-społeczne, przyroda).
Strefa kosmiczna to ciekawa lekcja astronomii, na zwiedzających czekały tu najlepsze polskie łaziki marsjańskie, skafandry kosmiczne, żyroskop, dzięki któremu można było doświadczyć wrażeń, jakie stają się udziałem astronautów i pilotów samolotów odrzutowych.

Ogromne zainteresowanie swoją osobą wzbudził Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak w kosmosie. Opowiadał o swoich przeżyciach i doświadczeniach. – To jest wielkie przeżycie spojrzeć na Ziemię z dystansu – mówił. Na pokładzie statku Sojuz 30 przebywał w przestrzeni kosmicznej prawie 8 dni, od 27 czerwca do 5 lipca 1978r. Do lotu przygotowywał się pod Moskwą przez prawie półtora roku, a wcześniej w drodze selekcji pokonał kilkuset innych polskich pilotów.

Niezwykłym gościem była Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA. Brała udział w 2 lotach kosmicznych w 2009r, i 2011r. Łącznie spędziła w kosmosie 103 dni 5 h 48min i 37s.

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści