XVI Rajd Szlakami Powstania Styczniowego

Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze w Sosnowcu kolejny raz zorganizowało rajd historyczno- patriotyczny dla uczniów: Szlakami Powstania Styczniowego. W tym roku obchodziliśmy 155 rocznicę tego wydarzenia.  Naszą szkołę reprezentowało łącznie 10 uczniów z klas 7b i 7c. Uczestnicy rozpoczęli rajd od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą bitwę powstańców o dworzec w Sosnowcu. Następnie pojechali do Krzykawki, miejscowości koło Olkusza, miejsca bitwy oddziału gen. Józefa Miniewskiego z oddziałami rosyjskimi (5 maja 1863 r.)  oraz miejsca śmierci włoskiego płk Francesco Nullo, który wraz z legionem włoskim wspierał oddział powstańczy. Obecnie znajduje się tam obelisk, upamiętniający to wydarzenie. Kolejnym etapem rajdu było zwiedzanie zabytkowego cmentarza w Olkuszu (grób włoskiego pułkownika, pomniki upamiętniające polskich i włoskich bohaterów powstania styczniowego oraz innych konfliktów zbrojnych) a także zwiedzanie olkuskich podziemi, gdzie uczniowie mogli poznać przy okazji historię wydobycia srebra. Udział w rajdzie był ciekawym sposobem na poznanie wydarzeń historycznych naszego regionu.

P.S. Autorką zdjęć z rajdu jest Natalia Wontek, uczennica klasy 7b

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści