Dbam o zdrowie – u lekarza

W grupie II kotki, realizując projekt inkluzyjny ARiK,  dzieciaki zrealizowały  kolejne zadania z zakresu odpowiedzialności za własne zdrowie. Tym razem odbyły „Wizytę u lekarza”.

Celem spotkania było zachęcenie dzieci do dbania o własne zdrowe i prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez promowanie zasad właściwego odżywiania, regularnego ruchu (także na świeżym powietrzu), zachowania higieny (zwłaszcza rąk), właściwego doboru ubioru. Zwrócono uwagę dzieci na związek między chorobą a leczeniem i koniecznością przyjmowania lekarstw oraz zastrzyków. Dzieci zaznajomiły się ze sprzętem, z którego korzysta lekarz m.in.  stetoskop, strzykawka, termometr, otoskop, maseczka i fartuch.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, z zainteresowaniem słuchały informacji o pracy lekarza. Dzieliły się doświadczeniami odnośnie chorób, które przebyły oraz dolegliwościach. Dowiedziały się, w jakim celu wypisuje się receptę i gdzie można ją zrealizować. Ponownie usłyszały, że nie mogą brać leków samodzielnie lecz jedynie te podane im przez dorosłych.

Dzieci wcielały się w rolę lekarza, oraz pacjenta, w ten sposób mogły zaprezentować , jak wiele już wiedzą na temat związany ze zdrowiem. W nagrodę każdy pacjent otrzymał naklejki oraz „Dyplom za odwagę” dla Dzielnego Pacjenta.

Na koniec dzieci wspólnie ułożyły hasło: Nigdy nie bój się lekarza, gdy choroba się przydarza.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła już lęku i innych nieprzyjemnych uczuć.