W hołdzie Janowi Pawłowi II

100. rocznica urodzin Jana Pawła II
18 maja 1920r. –18 maja 2020r.
W hołdzie Janowi Pawłowi II

18 maja 1920 r. w małym miasteczku Wadowice urodził się Lolek – Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II.

Cała Polska, cały świat, wspomina tego Wielkiego Polaka.

Wiemy wszyscy, że nie miał łatwego życia,  ale umiał pokonywać trudności. Wygrał życie  i tego uczy każdego z nas.

W hołdzie Janowi Pawłowi II społeczność naszej szkoły

i  przedszkola: nauczyciele, rodzice, uczniowie dzielą się tym, czego nauczyli się od Jana Pawła II, a młodsze pokolenie przesyła wspaniałe laurki dla Papieża

Dziękujemy Ci Ojcze Święty za dar Twojego życia.

Za Twoją mądrość, świętość, radość i miłość.

Przesyłamy pozdrowienia do Domu Ojca, gdzie, jak ufamy,

 wstawiasz się za nami.

Cytat ten rozumiem tak, że Bóg daje Nam jedno życie i nie mogę żałować ani jednej chwili lub żyć tak jak chcę, ale według nauki rodziców i nauczycieli.  Warto być dobrym człowiekiem, ponieważ będąc złym człowiekiem w rezultacie żyję z poczuciem winy, grzechem i ciążącym sumieniem, bo pewne sprawy zostają zapisane w życiorysie człowieka.

                                                                                                                Filip Zawieruszka 

            Słowa Jana Pawła towarzyszą mi zawsze, gdy przychodzą ciężkie chwile w moim życiu. To one pomagają mi pokonywać trudności. Rozwiązywać problemy, dodają otuchy i nadziei na lepsze jutro.

 Agnieszka Czernek

 Wybrałem  ten cytat, dlatego  że uczy mnie, że  nie warto w życiu się poddawać i trzeba iść dalej przez życie.

 Piotr Zając

             Spodobał mi się ten cytat, bo Jan Paweł II mówi, że wszystko będzie dobrze, mimo wszystko,  i trzeba żyć dalej,  bo ma się przed sobą całe życie.

     Martyna Więckowska

             Te słowa szczególnie w  okresie pandemii bardzo potrzebne są każdemu. Należy mieć nadzieję,  że wszystko się niedługo skończy ,że długie  życie przed nami i cały świat znowu zacznie żyć .Nie wolno się poddawać,trzeba mieć nadzieję.

    Nikola Chęcińska

            Wybrałam te cytat, gdyż uważam, że są to bardzo mądre słowa, które mają odzwierciedlenia w codziennym życiu. Pokazują, że nawet w chwilach zwątpienia czy w ciężkich sytuacjach nie należy się poddawać. Trzeba wierzyć, że zawsze jest jakaś droga. Dlatego uczy nas, żeby iść do przodu pomimo przeciwności losu. Myśleć pozytywnie, znaleźć w sobie siłę i wiarę, że kiedyś będzie lepiej.

 Jagoda  Stachurka

             Gdy coś się nie układa to przyjdzie taki czas,  że będzie coraz lepiej, bo jest jeszcze przed Tobą całe życie. 

Julia Nieszporek

„Wczoraj do ciebie nie należy, jutro niepewne, tylko dziś jest twoje”

Jan Paweł II
 

            Ten cytat uczy mnie abym żył chwilą, dniem dzisiejszym i postępować tak abym nie musiał się martwić, że zrobiłem coś źle,  bo przecież wczoraj już do mnie nie wróci (jutro nie wiem co jeszcze mnie czeka), więc najważniejsze jest tu i teraz czyli “dziś”.

Bartosz Kręcisz

 Te słowa uczą mnie, aby nie żyć przeszłością, lub przyszłością, tylko tym co dzieje się teraz.

Natalia Kucharska

        Ten cytat podoba mi się najbardziej, ponieważ mówi nam, że to co było wczoraj minęło i już nie wróci, jutro jeszcze nie nadeszło i nie wiemy,  czy ono będzie; liczy się dzisiaj, j bo to co robimy teraz  jest ważne.

Dominika Więckowska

      Niezwykły cytat, dzięki któremu chce mi się rano wstać i pokonać własne słabości (nawet czymś zaskoczyć siebie i innych) ,  uczy, by  nie należy marnować pozostałych dni.

Kinga

 „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do Góry pod prąd. Przedzieraj się nie ustępuj ….”

Jan Paweł II

                                                                                                                                                       Jeżeli chcę coś osiągnąć muszę do tego dążyć i się nie poddawać, ten cytat motywuje mnie do dążenia i osiągania moich celów.

Alicja Nowak

 „Wstań, nie skupiaj się na swoich słabościach i wątpliwościach, żyj wyprostowany”.

 Jan Paweł II

Wybrałam ten cytat, ponieważ dodaje sił, mówi o tym,  aby nie przejmować się jeśli coś nam nie wyjdzie, coś się nie uda i w czymś się nie sprawdzimy lub czegoś nie jesteśmy pewni – trzeba wstać!Wyprostować się i iść ….. do przodu!

Arletta Samsel

„Jesteśmy tym bogatsi im więcej rzeczy zbędnych zdołamy odrzucić”

Jan Paweł II

 Spodobał mi się ten cytat ponieważ, papież chce nam powiedzieć,  że nie jesteśmy bogaci  mając majątek, ale bogaci jesteśmy mając kochające rodziny, dom, pracę i  to jest dla nas najważniejsze.

 Alan  Wnuk

   „Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym”

Jan Paweł II

            Miłość jest potrzebą każdego człowieka. Jest uczuciem, które towarzyszy nam przez całe życie, jest czymś wyjątkowym i zwycięży wszystko. Człowiek szuka miłości, ponieważ postrzega świat i ludzi “sercem”. Uważam, że aby być szczęśliwym potrzebna jest miłość, dzięki niej widzimy świat przez różowe okulary. Człowiek szuka tego uczucia, ponieważ jest ono czymś pięknym, jest lekarstwem na nasze problemy. Jan Paweł II wzywa nas abyśmy kochali drugiego człowieka. Trzeba iść przez życie z miłością. Jan Paweł II pragnie żebyśmy byli szczęśliwi, ponieważ miłość w życiu człowieka jest wartością bezcenną. Słowa Jana Pawła II są dla mnie bardzo ważne. Uczą mnie, że to uczucie jest darem od Boga.

 Daria Glaba

Bogatym nie jest ten kto posiada,

ale ten kto „rozdaje” kto zdolny jest dawać”.

                    Jan Paweł II

Człowiek w życiu jest szczęśliwy wtedy, gdy pomaga innym.
Osoby, które bezinteresownie pomagają innym –  cieszą się lepszym samopoczuciem
i odczuwają więcej pozytywnych emocji.
Warto pomagać! 🙂

                                                Igor Stępień

„Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś”

                                                 Jan Paweł II

Uważam, że miłość daje dobro, siłę i wiarę,  dlatego podobają mi się te słowa Jana Pawła II.

Oliwia Nowak

 Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie.” 

                                           Jan Paweł II

           Ten cytat uwielbiam gdyż dzięki niemu wiem, jestem pewna, że moja “miłość do mojej rodziny” nigdy nie zginie, gdyż jestem gotowa z nią oddać życie i takiej  miłości uczę swoich synów  🙂  

Anna Kręcisz 🙂

             Jeśli kochasz kogoś bardzo mocno zrobisz dla tej osoby wszystko, a przynajmniej wszystko co jest w twojej mocy.

                                                                                 Patryk Sosnowski

 “Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych”.  (JP II)

     Słowa te wypowiedział Jan Paweł II podczas spotkania z młodzieżą w Gdańsku w 1987 r. i dla mnie to jest przesłanie, którym będę kierował się w moim życiu.

     Myśl ta jest głębokim symbolem, który wskazuje mi potrzebę odkrywania tego, CO jest tym Westerplatte dla mnie oraz wszystkich ludzi, szczególnie młodych. Myślę również o mojej postawie obrony tego wyznaczonego celu i dążeniu do niego pomimo wszelkich trudności.

    Każdy ma swoje Westerplatte ja, ty, on, oni….. . Nie zawsze i nie do końca wiemy jak Go bronić i jak o nie Nie dbać, szczególnie kiedy mamy naście lat. Zastanawiam się jaka wartość zasługuje na to najbardziej? Raz wydaje mi się, że ja jestem najważniejszy, innym razem myślę, że moja chora Mama jest teraz najważniejsza. Zastanawiam się czy już wiem co jest moim Westerplatte. Myślę jednak, że wiara jest teraz najważniejsza, że Bóg pomoże mi w podejmowaniu decyzji i pokieruje do celu moją własną drogą. Wiem, że może być trudna        i kręta, ale wiara w Boga jest moim orężem w czasie naszej drogi ziemskiej.

     Zastanawiam się czy umiem rozpoznać dobro i zło, czy zawsze jestem sprawiedliwy i czy postępuję według zasad, które dał nam Bóg? Nurtują mnie pytania czy moje sumienie jest czyste, czy rówieśnicy, Internet lub inne komunikatory nie mają na mnie złego wpływu? Czy potrafię wybierać to, co jest PRAWDĄ i do niej dążyć oraz bronić Jej.

     Wiem, że muszę pracować nad sobą i walczyć o swoje Westerplatte oraz strzeć Go jak skarbu, jak swojej wiary w Boga!!!

Krzysztof

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”

                              Jan Paweł II

             Często wczuwam się w te słowa, bo dają mi one motywację do działania, pobudzają mnie do sumiennego i rzetelnego (tak jak potrafię najlepiej) wypełniania swoich obowiązków. Czasami jest tak, że sobie coś postanowię, ale później nie mam ochoty na realizację, więc motywuję się sama powtarzając sobie ten cytat (a zwłaszcza jego pierwszą część). Zawsze podziwiałam postać Jana Pawła II, jego mądrość, głęboką wiarę, umiłowanie Matki Boskiej, umiejętność współdziałanie z człowiekiem. Jest On dla mnie wzorem do naśladowania w każdej dziedzinie życia. Chciałabym chociaż w jednej malutkiej cząstce móc Go umieć naśladować. Słowa te dla mnie mają moc, powtarzam je sobie, gdy czuję się zrezygnowana. W chwilach słabości są dla mnie terapią podnoszącą na duchu i dającą siłę – nawet bym powiedziała, że odczułam to wielokrotnie.

Małgorzata Kozłowska

          Jest to przesłanie aby od siebie wymagać , być odpowiedzialnym za siebie , za swoje czyny, dożyć do celu . Człowiek rozwija się całe życie i sam od siebie może  żądać czegoś więcej , bo lepiej jest mieć zrobione, niż coś odkładać. Robię to dla siebie, osiągając cel,  który sobie postanowiłam  i przez to staję się coraz lepsza. 

 Julia Snakowska

            Mój ulubiony cytat Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali.” Ta myśl ukazuje,  że każdy ma swoje zadnie i powołanie w życiu. Człowiek sam decyduje o swoich losach, co będzie robić, co się stanie, jak postąpi itd. Jednak są chwile, gdzie musimy wymagać od siebie więcej, pomimo braku wsparcia, albo  gdy zbyt wiele pochwał otrzymujemy; musimy wymagać od siebie, bo to od nas zależy, co zrobimy; ważne żeby się nie zatrzymywać.

Kinga Badowska

            Moim ulubionym cytatem Jana Pawła II   jest:  „Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali. ” ponieważ motywuje on do tego, by starać się nawet gdy nikt o to nie prosi. Według mnie słowa te,  uczą dobroci i szacunku.

 Kuba Sysakiewicz 

„Nie daj się zwyciężyć złu,ale zło dobrem zwyciężaj” (J 12,21)

 Ten cytat pochodzący  z Ewangelii  wg św. Jana-należał do ulubionych słów Jana Pawła II. Mówi mi o wielu konsekwencjach, które mogą nastąpić. Żeby nie dać się manipulować niektórym ludziom, opiniom

i nie wchodzić na zła drogę.

Kinga Badowska   

Człowiek nie może żyć bez miłości. Pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością.” 

                                               Jan Paweł II

 Cytat ten przemawia do mnie ponieważ pierwszą miłością jest miłość rodziców.  Jest bardzo ważna. 

Rodzice,  którzy nie kochają swojego dziecka,  nie opiekują się nim –  często je porzucają.

Druga ważna miłość w życiu człowieka to do siebie samego.  Bez niej człowiek nie wstałby rano, nie umyłby się, nie zjadłby śniadania.

Trzecia ważna miłość, zwana przyjaźnią,  jest często odczuwana do ludzi obcych.

Hobby, zainteresowania to również rodzaj miłość do czegoś co się lubi robić.

Wiąże się tym także wykonywana praca – mówi się, że ktoś kocha swoją pracę.

W swoim życiu spotyka się też drugą osobę którą się kocha i dzieli z nią życie ze wszystkimi trudnościami. Wielu ludzi wierzy i kocha też istotę wyższą Boga.

Mikołaj Mitka

 „Ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież (…), wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.”

 Przytoczony cytat to fragment przemówienia Jana Pawła II wygłoszonego w Warszawie, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1979 r. Dla mnie jako historyka, oraz osoby z pokolenia wychowanego podczas pontyfikatu Jana Pawła II  ten cytat jest szczególnie ważny, ponieważ stał się zapowiedzią początku przemian, które doprowadziły do demokratyzacji naszego kraju i niezależności od sowieckiej dyktatury. Pielgrzymka papieża odbyła się w szczególnym czasie dla naszego kraju: 3 lata po brutalnym stłumienia wystąpień robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku i w czasie uaktywnienia się opozycji antykomunistycznej. Zaczynał się także kryzys gospodarczy. Władze PRL-u niechętne były organizacji pielgrzymki, ale społeczeństwo przyjęło papieża z wielkim entuzjazmem. Już sam wybór Polaka, osoby z kraju bloku sowieckiego, zza „żelaznej kurtyny”, na tak ważne i wpływowe stanowisko jakim jest zwierzchnik Kościoła katolickiego, dał nadzieję Polakom na zmiany. Papież mógł wykorzystać swoje kontakty z głowami różnych państw na całym świecie, by wesprzeć dyplomatycznie Polskę i inne kraje bloku wschodniego w staraniach o odzyskanie całkowitej suwerenności. Ten cytat to także symbol pewnej odnowy duchowej w narodzie. Od wyboru papieża w październiku 1978 aż do czasu jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, coraz większa liczba ludzi zaczęła jawnie deklarować swoją religijność (wcześniej ludzie tego nie robili z obawy przed prześladowaniem ze strony władz). Na przełomie  1978/1979 r nastąpiło odwrócenie od tendencji laicyzacji czy konsumpcjonizmu, i kościoły zapełniły się wiernymi.
    Cały pontyfikat Jana Pawła II przebiegał w duchu ekumenizmu: pojednania, wybaczenia, współpracy, nie tylko między różnymi religiami, ale także między państwami i narodami, które interesy polityczne wielkich mocarstw podzieliły i postawiły przeciwko sobie. Ta postawa charakteryzująca dyplomację papieża na pewno przyczyniła się do pokojowego charakteru zmian w naszym kraju. Na zakończenie pierwszej  pielgrzymki, podczas przemówienia w Krakowie, Jan Paweł II powiedział także:

       „To wydarzenie bez precedensu, było z pewnością aktem pewnej odwagi z obydwu stron, jednakże naszym czasom potrzebny był taki właśnie akt odwagi. Czasem trzeba się odważyć pójść także w tym kierunku, w którym dotąd jeszcze nikt nie poszedł”.

 Życzę wszystkim, aby podejmując ważne decyzje, kierowali się właśnie taką odwagą.

Magdalena Żak

 

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści