Złote Szkoły NBP

Spotkanie z ekspertem Lekcja z ekonomią Szkolna debata

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla szkół pod nazwą „Złote Szkoły NBP”. Program skierowany jest do szkół podstawowych (klasy 7 i 8) oraz ponadpodstawowych. Ideą pierwszej edycji „Złotych Szkół NBP” jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów osobistych. Stąd temat tegorocznej edycji „Giganci finansów osobistych”.

Finanse osobiste to sztuka zarządzania własnymi pieniędzmi. Umiejętność kontrolowania wydatków tak, by zawsze wystarczało na wszystkie potrzeby. Świadome korzystanie z narzędzi pomnażania tego, co udało się odłożyć. Mądre budowanie bezpieczeństwa finansowego, które umożliwia planowanie przyszłości. Te umiejętności procentują przez całe życie, dlatego warto je doskonalić od najmłodszych lat.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, wykonała trzy obowiązkowe zadania:

  1. Spotkanie z ekspertem
  2. Lekcja z ekonomią
  3. Szkolna debata

Siedem podstawowych zagadnień dotyczących finansów osobistych, które zostały poruszone w realizowanych zadaniach programu I edycji to:

  1. Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi
  2. Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel
  3. Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania
  4. Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników
  5. Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą
  6. Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich
  7. Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sosnowcu
składają serdeczne podziękowania wszystkim zaproszonym ekspertom
za przekazanie cennej wiedzy dotyczącej finansów osobistych
w ramach ogólnopolskiego programu  „Złote Szkoły NBP”.

Dzięki Państwa życzliwości, pomocy i zaangażowaniu nasi uczniowie mogli już teraz zapoznać się ze sztuką zarządzania własnymi pieniędzmi, budowaniem bezpieczeństwa finansowego i tym samym zweryfikować swoje wyobrażenia o finansach z rzeczywistością. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza umożliwi naszym uczniom mądre planowanie przyszłości, a zdobyte umiejętności zaprocentują przez całe życie.

DZIĘKUJEMY
Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w Zespole Szkół nr 2 w Sosnowcu


Spotkanie z ekspertem Lekcja z ekonomią Szkolna debata

Wydrukuj tę stronę

Przejdź do treści