Jeżyki i Biedronki w Teatrze Dzieci Zagłębia

          Dnia 13.10.2023r. grupa Jeżyki wraz z Biedronkami wybrały się na wspólną wycieczkę do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Na miejscu dzieci obejrzały wystawę aktorów znajdującą się w holu głównym.  Następnie wszyscy razem udaliśmy się odebrać bilet by móc zająć swoje miejsca. Przypomnieliśmy sobie zasad panujące w teatrze i przyjrzeliśmy się konstrukcji sali pokazowej. Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila spektaklu, kurtyna podniosła się a przedstawienie rozpoczęło się.
 
          Naszym oczom ukazała się nowa odsłona – wszystkim dobrze już znanego – Czerwonego Kapturka, który jest jednym z najpopularniejszych motywów literatury dziecięcej, stworzonym przez Charlesa Perrault’a. Jednakże nie była to odsłona podobna do pozostałych, ta była doprawdy wyjątkowa. Na scenie pojawiali się aktorzy, którzy prowadzili ogromne lalki, te zaś przypominały wyglądem Mupety. Dodawali im ruchu, głosu i dosłownie – ożywiali je. Spotkaliśmy Czerwonego Kapturka, Mamę Kapturka, Wilka i Mamę Wilczycę, Zająca, Babcię oraz Leśniczego.  Fantastycznie swoją rolę odegrał również narrator, który wzbudzał u dzieci niemały zachwyt i nawiązywał z widzami świetny bezpośredni kontakt. Dzieci czuły się w pełni zaangażowane w spektakl i odpowiadały na pytania padające w ich kierunku wprost ze sceny. Śmiech, radosne okrzyki i aktywność ruchową było widać wśród wszystkich małych widzów zgromadzonych na sali. Akcja była wartka a w jej układ oprócz dialogów zakradały się wstawki w postaci piosenek i układów tanecznych. Na scenie pojawiły się również ciekawe dekoracje. Cała sztuka doczekała się na koniec gromkich braw i owacji na stojąco. Można więc rzec, że tego dnia było WYŚMIENICIE!
 

          Wspólnie zwróciliśmy również uwagę na wielką wartość edukacji kulturalnej. Obcowanie z kulturą ma niebagatelny wpływ na uczenie się dzieci, pełni rolę terapeutyczną, wpływa na jakość ich życia oraz odpowiada za ich wszechstronny rozwój. Umożliwiając dzieciom kontakt ze sztuką na wczesnych etapach edukacji dajemy im szanse zaspokoić ich estetyczne, twórcze i kulturalne potrzeby, ale także mamy możliwość zaczepić w nich szacunek do tego typu aktywności.
 
 

    Udostępnij na

Wydrukuj ten post

Może Ci się także spodobać

Przejdź do treści