Historia popularnej „majówki”
Dlaczego 1,2,3 maja mamy wolne, czyli troszkę o historii popularnej majówki…
1 maja w Polsce i w wielu krajach na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie nazywany Świętem Pracy. To święto upamiętnia strajk robotników w Chicago z 1886 roku. Wtedy protest został brutalnie stłumiony przez policję, były ofiary śmiertelne. Święto upamiętnia także walkę ruchu robotniczego o ośmiogodzinny dzień pracy. Pamiętajmy, że ruch robotniczy w XIX wieku i na początku XX wieku walczył o przyznanie takich praw jak bezpieczne warunki pracy, zabezpieczenia socjalne (np. odszkodowania, emerytura), dostęp do edukacji dla dzieci i niezatrudnianie ich w niebezpiecznych i ciężkich warunkach, czyli to, co współcześnie zawarte jest w przepisach prawa pracy. W Polsce 1 maja jest świętem państwowym, wolnym od pracy od roku 1950. W czasach PRL-u organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe.
Dodatkowo 1 maja 2004 roku oficjalnie Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej, więc ten dzień także upamiętnia to ważne dla nas wydarzenie. Tego dnia unijne członkostwo uzyskały także: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE. W tym roku mija 19 lat od tego wydarzenia.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tego dnia z dumą eksponujemy polską flagę na budynkach administracji publicznej, na budynkach prywatnych, w parkach, na ulicach. Możemy także w inny sposób eksponować barwy narodowe, np. nosząc białe i czerwone ubrania, dodatki do strojów jak szaliki, kwiaty, przypinki. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku.
To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Uwaga!: 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu dorosłych Polaków bierze w ten dzień urlop, a młodzież szkolna nie ma zajęć dydaktycznych.
Święto Narodowe Trzeciego Maja upamiętnia uchwalenie konstytucji w 1791 roku (wtedy nazywanej Ustawą Rządową). Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie, który określa m.in. najważniejsze zasady jego funkcjonowania lub prawa i obowiązki obywateli. By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą (po Stanach Zjednoczonych Ameryki) na świecie konstytucję, która zakładała takie reformy jak np. ograniczenie przywilejów szlacheckich: zniesienie liberum veto i wolnej elekcji, nadanie praw mieszczanom, opiekę państwa wobec chłopów, zwiększenie liczebności armii. Niestety nie udało się jej wprowadzić w życie, bo już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Obchody tego święta przywrócono po okresie zaborów (wtedy było zabronione) w 1919 roku, w odrodzonej II Rzeczpospolitej. Następnie przywrócono jego obchody po okresie PRL-u w 1990 roku. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Co ciekawe, uchwalenie Konstytucji 3 Maja jest od 2007 roku upamiętniane także na Litwie.
Współcześnie majówka jest nie tylko okazją do upamiętnienia wydarzeń historycznych, ale przede wszystkim okazją do rodzinnego wypoczynku. Życzymy Wszystkim pięknych i bezpiecznych świąt majowych!
Flaga RP | Jan Matejko Konstytucja 3 Maja 1791 roku |
„> |